تور وارنا
تهران وارنا

تور وارنا

بلغارستان

بلغارستان یک کشور در جنوب شرقی اروپا است که از شمال با رومانی، از غرب با صربستان و مقدونیه شمالی، از جنوب با یونان و ترکیه و از شرق با دریای سیاه همسایه است. پایتخت و بزرگ ترین شهر بلغارستان صوفیه است که دارای تاریخ، فرهنگ، طبیعت و اقتصاد متنوع و جذاب است. جمعیت بلغارستان حدود ۶٫۹ میلیون نفر و واحد پول آن لو (Lev) است. زبان رسمی بلغارستان بلغاری است که به خط سیریلیک نوشته می شود.

بلغارستان دارای تاریخچه ای غنی و پیچیده است که شامل دوران های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است. بلغارستان در قدیم در قلمرو تراک ها قرار داشت و بعداً یونان یها، رومی ها، بیزانس ها، عثمانی ها و روس ها بر این منطقه چیره شدند. ظهور مردم بلغار به روزگار نخستین امپراتوری بلغار در قرون وسطی برمیگردد. منطقۀ بلغارستان حدود پانصد سال در تصرف عثمانی ها قرار داشت (از ۱۳۹۶ تا ۱۸۷۸ میلادی). در اواخر سده نوزدهم، مداخله روسیه در سرزمین های امپراتوری عثمانی در بالکان منجر به تشکیل کشور خودمختار بلغارستان در ۱۸۷۸ میلادی گشت. بلغارستان تا سال ۱۹۰۸ شاهزادگان نشین و تا ۱۹۴۶ پادشاه نشین مستقل بود. با این حال، مرزهای کشور که در کنفرانس برلین (۱۸۷۸) تعیین شده بود، بلغارها را راضی نکرد و برای به دست آوردن زمین های خود پنج بار وارد جنگ شدند. بلغارستان که در دو جنگ اول (۱۸۸۵ و ۱۹۱۲) پیروز گشت در جنگ نهایی بالکان (۱۹۱۳) و دو جنگ جهانی (۱۹۱۵ تا ۱۹۱۸ و ۱۹۴٤) مغلوب شد و سرزمین های خود را از دست داد. پس از اشغال کشور به دست شوروی (1944)، جمهوري خلق بلغارستان تحت نظام کمونيستي برقرار شد و پادشاه تبعید شد (۱۹۴۶). با این حال، پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۹، بلغارستان به سمت دموکراسی و اقتصاد بازرگانی رفت و در سال ۲۰۰۴ به عضویت ناتو و در سال ۲۰۰۷ به عضویت اتحادیه اروپا درآمد.

بلغارستان دارای مناظر طبیعی زیبا و متنوعی است که شامل کوه ها، دریاچه ها، رودخانه ها، جنگل ها، مراتع و سواحل است. بلغارستان دارای چندین پارک ملی و منطقه حفاظت شده است که محل زندگی حیوانات مختلف مانند خرس قهوهای، گرگ، روباه، خزنده ها و پرنده ها هستند. بلغارستان همچنین دارای چندین جاذبه ی تاریخی، فرهنگی و مذهبی است که شامل قصرها، کلیساها، معابد، موزه ها و بازارهای قدیمی هستند. بلغارستان به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب شناخته میشود که با هزینه های پایین، خدمات خوب و غذاهای خوشمزه از هر سلیقه ای راضی می کند.

برخی از معروفترین جاذبه های گردشگری بلغارستان عبارتند از:

•  صوفیه (Sofia): پایتخت و بزرگترین شهر بلغارستان که دارای تاریخچۀ ۷۰۰۰ ساله است. صوفیه دارای چندین بنای تاریخی و فرهنگی است که شامل کليسای الكساندر نفسكي (Alexander Nevsky Cathedral)، كليسای بودای روتونده (Rotunda of St. George)، كليسای بودای سيستان (St. Sophia Church)، قصر رئيس جمهوري (Presidential Palace)، مجمع ملي (National Assembly)، مجسمة سولجمان پادشا (Statue of Tsar Osvoboditel)، مجسمة سولجمان ليبراتور (Statue of Tsar Liberator)، مجسمة سولجمان ليبراتور (Statue of St. Sofia)، موزة تاريخي (National Historical Museum) و بازار زنجيرلي (Zhenski Pazar) هستند.

•  پلوديو (Plovdiv): دومین شهر بزرگ و قدیمیترین شهر زنده در اروپا است که در منطقۀ تپۀ هفت تپّه

آب و هوای بلغارستان

آب و هوای بلغارستان بستگی به منطقه و فصل دارد. بلغارستان یک کشور در جنوب شرقی اروپا است که از شمال با رومانی، از غرب با صربستان و مقدونیه شمالی، از جنوب با یونان و ترکیه و از شرق با دریای سیاه همسایه است. پایتخت و بزرگترین شهر بلغارستان صوفیه است که دارای تاریخ، فرهنگ، طبیعت و اقتصاد متنوع و جذاب است. جمعیت بلغارستان حدود ۶٫۹ میلیون نفر و واحد پول آن لو (Lev) است. زبان رسمی بلغارستان بلغاری است که به خط سیریلیک نوشته می شود.

آب و هوای بلغارستان در تمام طول سال نسبتاً ثابت است و مناطق ساحلی دارای میانگین دمای 10-25 درجه سانتیگراد و مناطق کوهستانی به طور متوسط 5-15 درجه سانتیگراد هستند. اگرچه دما در تمام طول سال تغيير چنداني نمي كند، اما بستگي به فصل بارش باران يكي از عوامل تاثير گذار در ايجاد تغييرات در آب و هواي كشور است. بستگي به منطقۀ خود را در كشور، شما مي توانيد يكي از دو فصل بارش باران را تجربۀ كنيد: فصل باد موسمى شمال شرقى (Yala) كه از فروردين تا شهريور ادامۀ دارد يا فصل باد موسمى جنوب غربى (Maha) كه از مهر تا اسفند ادامۀ دارد. به طور كلي، بهترين زمان براي سفر به بلغارستان بين دسامبر و اواسط آوريل است كه به عنوان فصل اوج سفر در نظر گرفته مي شود.

واحد پول بلغارستان

واحد پول بلغارستان لو (Lev) است که به نماد BGN نشان داده می شود. لو به ۱۰۰ سنت (Stotinka) تقسیم می شود. لو در سال ۱۸۸۱ میلادی رسمی شد و از قرون وسطایی نام خود را از حیوان شیر گرفته است.

جاذبه های گردشگری وارنا

وارنا یکی از شهرهای زیبا و توریستی بلغارستان است که در ساحل دریای سیاه قرار دارد. این شهر جاذبه های گردشگری زیادی دارد که می توانید از آنها لذت ببرید. برخی از جاذبه های گردشگری وارنا عبارتند از:

•  باغ دریایی: این باغ بزرگترین پارک محوطه سازی شده در کشورهای حوزه بالکان است که در آن می توانید از فضای سبز، رستوران ها، زمین بازی کودکان، استخر، باغ وحش، دلفیناریوم و چند موزه مهم بازدید کنید.

•  پارک تاریخی وارنا: این پارک حدود ۳۰ کیلومتر با شهر وارنا فاصله دارد و در آن می توانید با تاریخ و فرهنگ مردم بلغارستان آشنا شوید. این پارک شامل چندین موزه، برکه های زیبا و یادگاری های روم باستان است.

•  کلیسای جامع وارنا: این کلیسا نماد شهر وارنا است که در سال ۱۸۸۶ ساخته شده است. این کلیسا به سبک نئو-بیزانس ساخته شده است و دارای دو برج، چهار گنبد و نقش برجسته های زیبایی است.

•  جنگل سنگی: این جنگل یک پدیده طبیعی عجیب و نادر است که در حدود ۱۸ کیلومتر با شهر وارنا فاصله دارد. در این جنگل مجموعه ای از سنگ های عمودی به شکل قطب نما قرار دارند که به نظر می رسد توسط انسان ساخته شده باشند. این سنگ ها در حقیقت حاصل فعالیت های زمین شناسی هستند که در طول میلیون ها سال به وجود آمده اند.

•  حمام های رومی وارنا: این حمام ها به عنوان بزرگترین حمام روم باستان در بالکان شناخته می شوند که در قرن ۲ میلادی ساخته شده اند. این حمام ها دارای سالن های بزرگ، تالاب های آب گرم، رختکن ها، تیرآهن های خروج هوا و نقش های زینتی هستند.

مشاهده نظرات

نظرتان را در مورد این تور با ما به اشتراک بگذارید

امتیاز 0 از 5 | از بین 0 امتیاز دهنده به وارنا
ارکیده پرواز قرن